OpenConf 8.20 - en to pt translation catalogue (644 entries)

note: T: %d = number of characters
en: %1$s character(s) required
pt: %1$s caracteres necessários

en: %s field does not appear to be valid
pt: O campo %s não parece ser válido

note: T: Filter = Verb, "to filter", based on specified topic option
en: Topic
pt: Tópico

en: Consent
pt: Consentimento

en: I consent to the collection and use of my personal information, including receiving emails, consistent with the Privacy Policy linked below.
pt: Concordo com a coleta e uso de minhas informações pessoais, incluindo o recebimento de e-mails, sujeito à Política de Privacidade.

en: And I will first obtain consent from others if providing their information.
pt: E primeiro obterei o consentimento de outras pessoas se fornecer suas informações.

en: Honorific
pt: Honorífico

en: First/Given Name
pt: Primeiro Nome

en: First Name
pt: Primeiro Nome

en: Last/Family Name
pt: Sobrenome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Preferred Name
pt: Nome Preferido

en: Pronouns
pt: Pronomes

en: Position/Title
pt: Função/Cargo

en: Position
pt: Cargo

en: Organization
pt: Organização

en: Department/Division
pt: Departamento/Divisão

en: Address
pt: Endereço

en: Address 2
pt: Endereço 2

en: City
pt: Cidade

en: State/Province
pt: Estado/Província

en: Postcode/Zip
pt: Código Postal/CEP

en: Country
pt: País

en: Phone Number
pt: Número de telefone

en: Phone
pt: Telefone

en: Facebook Page
pt: Página do Facebook

en: X/Twitter Page
pt: Página do X/Twitter

en: LinkedIn Page
pt: Página do LinkedIn

en: Profile
pt: Perfil

en: If you only have a First/Given Name, enter it under Last/Family Name
pt: Se você tiver apenas um nome, digite-o sob o sobrenome

en: Topic Areas
pt: Áreas dos Tópicos

en: Topic(s)
pt: Tópico(s)

en: To help match submissions to reviewers, please select the area(s) most applicable to your submission
pt: Para ajudar a combinar as submissões com avaliadores, por favor, selecione a área/s mais aplicável à sua submissão

en: Comments to Chair
pt: Comentários para o Administrador

en: Comments
pt: Comentários

en: Password
pt: Senha

en: one-time use code
pt: código de uso único

en: Enter the following one-time use code:
    
    [:code:]
pt: Digite o seguinte código de uso único:
    
    [:code:]

note: T: %s = filename (e.g., 1.pdf)
en: Invalid request
pt: Solicitação inválida

en: Join Committee
pt: Junte-se ao comitê

en: My Account
pt: Minha Conta

en: Keycode
pt: Código

en: Feature is not available
pt: A função não está disponível

en: %s field empty or invalid
pt: Campo %s está vazio ou é inválido

en: Sign up is closed
pt: A criação de conta está fechada

en: Account successfully setup
pt: Conta configurada com sucesso

en: Error
pt: Erro

en: Create an account
pt: Crie sua conta

en: Request expired
pt: Solicitação expirou

en: An account for the email address entered already exists
pt: Uma conta para o endereço de e-mail já existe

en: Sign In
pt: Entrar

en: Please check the following:
pt: Por favor, cheque o seguinte:

en: Committee Member
pt: Membro do Comitê

en: Processing...
pt: Processando...

en: Contact us for assistance.
pt: Entre em contato conosco para obter assistência.

en: Change Email Address
pt: Mudar E-mail

en: Email Address
pt: E-mail

en: Current Password
pt: Senha Atual

note: T: %s$1 and %s$2 are open/close tags that will be replaced around "click here"
en: If you do not remember your current password, %1$sclick here%2$s for a one-time use code
pt: Se não lembra da sua senha, %1$sclique aqui%2$s para um código de uso único

en: Verification Code
pt: Código de verificação

en: %1$sClick here%2$s for a one-time use code
pt: %1$sClique aqui%2$s para um código de uso único

en: Account updated
pt: Conta atualizada

en: Check your email inbox (and spam folder) for a message to verify your email address
pt: Cheque seu e-mail (e pasta de spam) em busca de uma mensagem para verificar seu endereço de e-mail

en: The email failed to send
pt: O email falhou ao enviar

en: Current password is not correct
pt: A senha atual não está correta

en: When the <i>Change Email Address</i> button below is clicked, an email will be sent to the new address requesting confirmation. Only once confirmed will the address be changed.
pt: Quando o botão <i>Mudar E-mail</i> abaixo for clicado, um email será enviado para o novo endereço solicitando confirmação. Somente uma vez confirmada o endereço será alterado.

en: Check Email
pt: Cheque seu e-mail

en: Click OK
pt: Clique OK

en: Close this window
pt: Fechar esta janela

en: Edit Profile
pt: Atualizar perfil

en: Change Password
pt: Mudar Senha

en: New Password
pt: Nova Senha

en: Confirm New Password
pt: Confirme Nova Senha

en: Passwords entered do not match
pt: Senhas digitadas não conferem

en: Save Profile
pt: Salvar Perfil

en: First time here?
pt: Primeira vez aqui?

en: This account is suspended
pt: Esta conta está suspensa

en: Account Suspended
pt: Conta suspensa

en: Account locked because of too many failed sign in attempts.
pt: Conta bloqueada devido a muitas tentativas de login com falha.

en: Click:
pt: Clique:

en: Email sign in link
pt: Link de login por e-mail

en: Incorrect email address or password
pt: Email ou senha incorreta

en: Invalid %s
pt: %s inválido

en: Your session timed out.
pt: A sessão expirou.

en: Please sign in again.
pt: Por favor faça login novamente.

en: Warning
pt: Aviso

en: Stay signed in
pt: Permaneça logado

en: Keeps you signed in for %d days
pt: Mantém você assinado por %d dias

en: Confirm your email address:
pt: Confirme seu endereço de e-mail:

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Go back
pt: Volte

en: Fill in the field(s) below, then click the %s button.
pt: Preencha os campos abaixo e clique no botão %s.

en: Verify Email Address
pt: Verificar e-mail

en: if provided
pt: se fornecido

en: Edit Submission
pt: Editar Submissão

en: Submission ID is invalid
pt: O ID de submissão é inválido

en: Your session ended.
pt: Sua sessão terminou.

en: Below is the information provided.
pt: Abaixo está as informações fornecidas.

en: If you were attempting to submit a form, print this information out or copy/paste it to a new document so it can be re-entered; then <a href="%s" target="_blank">sign in</a> and try again.
pt: Se você estava tentando enviar um formulário, imprima essas informações ou copie e coloque-as em um novo documento para que possam ser reentrada; em seguida, faça <a href="%s" target="_blank">login</a> e tente novamente.

en: Unable to retrieve submission
pt: Não foi possível recuperar submissão

en: Submission not found
pt: Submissão não foi encontrada

en: My Submissions
pt: Minha Submissões

en: Submission
pt: Submissão

en: Author
pt: Autor

en: Unable to update submission
pt: Não foi possível atualizar a submissão

en: Unable to update authors or topics
pt: Não foi possível atualizar os autores ou tópicos

en: Unable to add one or more authors or topics.
pt: Não foi possível adicionar um ou mais autores ou tópicos.

en: Unable to update topics
pt: Não foi possível atualizar os tópicos

en: Unable to add topics
pt: Não foi possível adicionar os tópicos

en: Submission saved
pt: Submissão salva

en: <p><strong>The submission has been updated. Below is the information provided for your records.</strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>
pt: <p><strong>A submissão foi atualizada. Abaixo segue a informação submetida.</strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>

en: Submission ID or password entered is incorrect
pt: O ID de submissão ou a senha digitada está incorreta

en: Unable to retrieve author(s) information
pt: Não foi possivel recuperar informação(ões) do Autor(es)

en: Unable to retrieve topic(s) information
pt: Não foi possível recuperar a(s) informação(ões) do(s) tópico(s)

en: Save Changes
pt: Salvar Alterações

en: cancel changes
pt: cancelar as alterações

en: Review Feedback
pt: Comentários da avaliação

en: Feedback is not available
pt: Comentários não estão disponíveis

en: Submission ID %d
pt: Submissão %d

en: Reviewer %s
pt: Avaliador %s

en: Title
pt: Título

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Pending
pt: Pendente

en: Upload File
pt: Enviar Arquivo

en: No submissions found
pt: Nenhuma submissões encontrada

en: Make Submission
pt: Enviar Submissão

en: open file
pt: ver arquivo

en: File does not exist
pt: Arquivo não existe

en: Author %d missing last name
pt: Falta o sobrenome do autor %d

en: Authors must have unique email addresses
pt: Os autores devem ter endereços de e-mail exclusivos

en: Authors information missing
pt: Informações dos autores faltando

en: One or more author's data skipped.  Please enter authors sequentially.
pt: Dados de um ou mais autores foi ignorado, por favor digite os autores sequencialmente.

en: Your account email address must match that of an author
pt: O endereço de e-mail da sua conta deve corresponder ao de um autor

en: File size too large
pt: O arquivo é muito grande

en: File format invalid
pt: Formato do arquivo inválido

en: File missing
pt: Arquivo faltando

en: File did not upload properly
pt: O arquivo não foi enviado corretamente

en: Submission Title
pt: Título da Submissão

en: Submission Type
pt: Tipo de Submissão

en: Student
pt: Estudante

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: General Information
pt: Informações Gerais

en: Email
pt: E-mail

en: Photo Link
pt: Link de foto

en: Photo
pt: Foto

en: Presenter
pt: Apresentador

en: Biography
pt: Biografia

en: Contributor Role
pt: Função de colaborador

en: Conceptualization
pt: Conceitualização

en: Data curation
pt: Curadoria de dados

en: Formal Analysis
pt: Análise Formal

en: Funding acquisition
pt: Aquisição de financiamento

en: Investigation
pt: Investigação

en: Methodology
pt: Metodologia

en: Project administration
pt: Administração do projeto

en: Resources
pt: Recursos

en: Software
pt: Programas

en: Supervision
pt: Supervisão

en: Validation
pt: Validação

en: Visualization
pt: Visualização

en: Writing - original draft
pt: Redação - esboço original

en: Writing - review & editing
pt: Redação - revisão e edição

en: Author(s)
pt: Autor(es)

en: To help match submissions to reviewers and sessions, please select the area(s) most applicable to your submission
pt: Para ajudar a combinar as submissões com avaliadores e sessões, por favor, selecione a área/s mais aplicável à sua submissão

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Abstract
pt: Resumo

en: Content
pt: Conteúdo

note: T: File = table header used for file column
en: File
pt: Arquivo

en: File size limit is %s.
pt: O limite de tamanho do arquivo é %s.

en: Optional Comments
pt: Comentários Opcionais

en: Submissions are closed.
pt: As submissões estão encerradas.

en: Unable to verify whether submission has already been made
pt: Não foi possível verificar se a submissão já foi enviada

en: A submission with that title already exists
pt: Uma submissão com esse título já existe

en: Also, re-select the file
pt: Além disso, selecione novamente o arquivo

en: unable to process submission
pt: não foi possível processar a submissão

en: unable to get submission ID
pt: não foi possível obter ID de submissão

en: unable to add one or more authors, but submission added. Please edit submission.
pt: não foi possível adicionar um ou mais autores, porém a submissão foi adicionada. Por favor, edite a submissão.

en: unable to add submission topic, but submission added
pt: não foi possível adicionar o tópico da submissão, porém a submissão foi adicionada

en: Submission successful
pt: Submissão bem-sucedida

en: Submission ID
pt: Submissão

en: uploaded
pt: enviado

en: NOT uploaded
pt: NÃO enviado

en: Your file failed to load properly. Please try <a href="%s">uploading just the file</a> or contact the Chair.
pt: Falha ao carregar seu arquivo corretamente. Por favor, tente <a href="%s">enviar apenas o arquivo</a> ou contate o Administrador.

en: Please check over your entries, making sure everything is filled out. When ready, click on the Make Submission button below once.
pt: Por favor, verifique todos os seus registros, garantindo que tudo está preenchido. Quando estiver pronto, clique no botão Enviar Submissão abaixo somente uma vez.

en: File successfully uploaded.
pt: Arquivo carregado com sucesso.

en: However, we were unable to set the format.
pt: No entanto, não foi possível atualizar o formato.

en: Upload another file
pt: Enviar outro arquivo

en: Unable to save file
pt: Não foi possível salvar o arquivo

en: Re-uploading a file will replace the existing file.
pt: O reenvio de um arquivo substituirá o arquivo existente.

en: required
pt: obrigatório

en: Format
pt: Formato

en: View Submission
pt: Ver Submissão

en: Withdraw Submission
pt: Retirar Submissão

en: Files
pt: Arquivos

en: Your submission has been withdrawn
pt: Sua submissão foi retirada

en: We encountered a problem withdrawing your submission.  Please contact the Chair.
pt: Foi encontrado um problema ao deletar sua submissão. Por favor, entre em contato com o Administrador.

en: Clicking the button below will result in your submission being withdrawn.
pt: Clicando no botão abaixo resultará na retirada da sua submissão.

en: Save your data prior to clicking the button.
pt: Salve seus dados antes de clicar no botão.

en: Proceed with withdrawing submission?
pt: Continuar com a remoção da submissão?

en: cancel request
pt: cancelar pedido

en: sorted ascending by account ID
pt: ordenado em ordem crescente por ID da conta

en: sorted ascending by topic name
pt: ordenado em order ascendente por nome do tópico

en: Completed
pt: Concluída

en: download all
pt: baixe tudo

en: sorted ascending by submission ID
pt: ordenado ascendente por ID de Submissão

en: sorted ascending by committee member ID
pt: ordenado em order ascendente por ID do membro do comitê

en: sorted ascending by author name and grouped by email address
pt: ordenado em order ascendente por nome do autor e agrupados por e-mail

en: Contact Us
pt: Fale Conosco

en: Unable to retrieve information
pt: Não foi possível recuperar a Informação

en: From
pt: De

en: Full Name
pt: Nome completo

en: Name
pt: Nome

en: Subject
pt: Assunto

en: Message
pt: Mensagem

en: An error occurred sending out the email.
pt: Ocorreu um erro ao enviar o e-mail.

en: Your message has been sent
pt: Sua mensagem foi enviada

en: Please correct the following:
pt: Por favor, corrija o seguinte:

en: Send Message
pt: Enviar Mensagem

en: Return to top
pt: Retornar ao topo

en: Footer navigation
pt: Navegação no rodapé

en: Chair
pt: Administrador

en: %s Abstract Submission, Peer Review, and Event Management System
pt: Avaliação por Pares &amp Sistema de Gestão de Conferências da %s

en: Privacy Policy
pt: Política de Privacidade

en: opens in a new window
pt: abre em uma nova janela

en: dismiss
pt: fechar

en: Main Website
pt: Site Principal

en: Primary navigation
pt: Navegação Primária

en: Check your email inbox (and spam folder) for a message.
pt: Cheque seu e-mail (e pasta de spam) para uma mensagem.

en: We are generating a ZIP archive of the files.  Please do not close this page.  Once the ZIP archive is created, you will be prompted to save the file.
pt: Estamos gerando um arquivo ZIP. Por favor, não feche esta página. Uma vez que o arquivo ZIP é criado, você será solicitado a salvar o arquivo.

en: generating file...
pt: gerando arquivo …

en: The ZIP archive has been created, and the download should begin shortly.
pt: O arquivo ZIP foi criado, e o download deve começar em breve.

en: One or more files were not found or too large to include in the ZIP archive.
pt: Um ou mais arquivos não foram encontrados ou são muito grande para incluir no ZIP.

en: %1$s character(s) maximum
pt: %1$s caracteres máximo

en: %1$s word(s) maximum
pt: %1$s palavras máximo

en: %1$s word(s) required
pt: %1$s palavras são necessárias

en: Show password
pt: Mostrar senha

en: Hide password
pt: Esconder senha

en: %1$s field contains %2$d words; limit is %3$s words.
pt: O campo %1$s contém %2$d palavras; o limite é de %3$s palavras.

en: %1$s field contains %2$d characters; limit is %3$s characters.
pt: O campo %1$s contém %2$d palavras; o limite é de %3$s palavras.

en: Fill in my account information
pt: Preencha as informações da minha conta

en: Move Up
pt: Mover para Cima

en: Move Down
pt: Mover Para Baixo

en: Delete
pt: Deletar

en: Maximum number of authors allowed by the Chair reached
pt: Número máximo de autores permitido pelo Administrador alcançado

en: Author added
pt: Autor adicionado

en: Delete Author %1$d
pt: Deletar Autor %1$d

en: Author deleted
pt: Autor deletado

en: Author moved
pt: Autor movido

en: Author information filled in
pt: Informações do autor preenchidas

en: click to add more authors
pt: clique para adicionar mais autores

en: Add Author
pt: Adicionar Autor

note: T: %1$d = author number, %2$s = topic field short name; %3$s = invalid field value T: %1$d = author number, %2$s = field name, %3$s = field value
en: Author %1$d %2$s field value is invalid
pt: O campo %2$s do autor %1$d é inválido

note: T: %1$s = topic field short name; %2$s = invalid field value T: %1$s = field name, %2$s = field value
en: %1$s field value is invalid
pt: Valor do campo %1$s é inválido

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d selection(s); limit is %4$s selection(s)
pt: O campo %2$s do autor %1$d contém %3$d seleção/ões; o limite é de %4$s seleção/ões

en: %1$s field contains %2$d selection(s); limit is %3$s selection(s)
pt: O campo %1$s contém %2$d seleção/ões; o limite é de %3$s seleção/ões

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d words; limit is %4$s words.
pt: O campo %2$s do autor %1$d contém %3$d palavras; o limite é de %4$s palavras.

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d characters; limit is %4$s characters.
pt: O campo %2$s do autor %1$d contém %3$d caráter/caracteres; o limite é de %4$s caráter/caracteres.

note: T: %1$d = author number, %2$s = field name, %3$s = field value
en: Author %1$d %2$s field value is invalid or out of range
pt: O valor do campo %2$s para o autor %1$d é inválido ou fora de alcance

note: T: %1$s = field name, %2$s = field value
en: %1$s field value is invalid or out of range
pt: O valor do campo %1$s é inválido ou fora do alcance

note: T: %1$d = author number, %2$s = field name
en: Author %1$d %2$s field is required
pt: O campo %2$s do autor %1$d é obrigatório

note: T: %1$s = field name
en: %1$s field is required
pt: O campo %1$s é obrigatório

en: Submissions
pt: Submissões

en: List Submissions
pt: Listar Submissãos

en: Assignments
pt: Atribuições

en: My Recommendations
pt: Minha Recomendaçãos

en: My Reviews
pt: Minha Avaliações

en: Sign Out
pt: Sair

en: Site Map
pt: Mapa do site

en: Assigned
pt: Data de atribuição

en: Last Update
pt: Última Atualização

en: Reviewer
pt: Avaliador

note: T: Score = review score
en: Score
pt: Pontuação

en: Account Created
pt: Conta criada

note: T: [:CODE:] should not be translated
en: Hello [:name_first:],
    
    An account has been created for you. Save this message should you need a reminder of the email address used or where to access the account website.
    
    Website: [:OC_openconfURL:]
    
    Email: [:email:]
    
    [:committee:]
pt: Olá [:name_first:],
    
    Uma conta foi criada para você. Salve esta mensagem, caso precise de um lembrete do email usado ou onde acessar o site da conta.
    
    Site: [:OC_openconfURL:]
    
    Email: [:email:]
    
    [:committee:]

en: Hello,
    
    We received a request to create an account for [:email:]. However, an account already exists. Please proceed to sign in at:
    
    [:link:]
pt: Olá,
    
    Recebemos uma solicitação para criar uma conta para [:email:]. No entanto, já existe uma conta. Por favor, prossiga para entrar em:
    
    [:link:]

note: T: [:OC_confNameFull:] should not be translated
en: Hello,
    
    Your account password has been updated for [:OC_confNameFull:].
pt: Olá,
    
    A senha da sua conta foi atualizada para o/a [:OC_confNameFull:].

note: T: [:OC_confNameFull:] should not be translated
en: Hello,
    
    Your account profile has been updated for [:OC_confNameFull:].
pt: Olá,
    
    O perfil da sua conta foi atualizado para o/a [:OC_confNameFull:].

en: Account Sign In
pt: Acessar conta

en: Hello,
    
    Please click the link below to sign into your account.
    
    [:link:]
    
    Thank you.
pt: Olá,
    
    Clique no link abaixo para entrar em sua conta.
    
    [:link:]
    
    Obrigado.

en: Hello,
    
    Please click the link below to verify your email address.
    
    [:link:]
    
    Thank you.
pt: Olá,
    
    Clique no link abaixo para verificar seu e-mail.
    
    [:link:]
    
    Obrigado.

en: Accept
pt: Aceitado

en: Reject
pt: Rejeitado

note: T: [:CODE:] should be left untranslated, [:sid:] is the numeric submission ID
en: <p><strong>Thank you for your submission. Your submission ID number is [:sid:]. Please write this number down and include it in any communications with us. Below is the information provided for your records.</strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>
pt: <p><strong>Obrigado pela sua submissão. O número de identificação da submissão é [:sid:]. Por favor, guarde este número e informe-o em todas as comunicações conosco.</strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission ID [:sid:]
pt: Submissão [:sid:]

note: T: [:OC_confName:] is the event name
en: Thank you for your submission to [:OC_confName:]. Below is a copy of the information provided for your records.
    
    [:fields:]
pt: Obrigado pela sua submissão para a [:OC_confName:]. Abaixo está uma cópia das informações submetidas para seus arquivos.
    
    [:fields:]

en: <p>Please review the entire form before starting to fill it out to ensure you have all the required information.</p>
pt: <p>Revise o formulário inteiro antes de começar a preenchê -lo para garantir que você tenha todas as informações necessárias.</p>

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission ID [:sid:] file uploaded
pt: Arquivo da submissão [:sid:] enviado

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: File successfully uploaded.
    
    [:error:]
pt: Arquivo carregado com sucesso.
    
    [:error:]

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission ID [:sid:] Updated
pt: Submissão de ID [:sid:] atualizada

en: The submission has been updated. Below is the information provided for your records.
    
    [:fields:]
pt: A submissão foi atualizada. Abaixo segue a informação submetida.
    
    [:fields:]

en: Submission Unassigned
pt: Atribuição Removida

note: T: [:submission:] is the submission ID. Title
en: The submission below is no longer assigned for you to review.
    
    [:sid:]. [:submission:]
pt: A submissão abaixo não está mais designada para você avalaiar.
    
    [:sid:]. [:submission:]

note: T: [:submission:] is the submission ID. Title
en: The submission below is no longer assigned for you to advocate.
    
    [:sid:]. [:submission:]
pt: A submissão abaixo não está mais designada para você recomendar.
    
    [:sid:]. [:submission:]

en: New Advocate Assignment(s)
pt: Nova(s) Designação(ões) para Defensor

note: T: DO NOT translate [:CODE:]. [:OC_confName:] is the event name
en: New assignments have been made for you to advocate in the [:OC_confName:] OpenConf system:
    
    [:assignments:]
    
    Thank you.
pt: Você foi designado para novas defesas no sistema OpenConf [:OC_confName:].
    
    [:assignments:]
    
    Obrigado.

en: New Review Assignment(s)
pt: Nova(s) Designação(ões) para Avaliação

note: T: DO NOT translate [:CODE:]
en: New assignments have been made for you to review:
    
    [:assignments:]
    
    Thank you.
pt: Você foi designado para novas avaliações:
    
    [:assignments:]
    
    Obrigado.

en: This website uses cookies to provide essential services only.
pt: Este site usa cookies para fornecer apenas serviços essenciais.

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Recommendation of submission [:sid:]
pt: Recomendação da submissão [:sid:]

note: T: DO NOT translate [:CODE:]; [:sid:] is the numeric submission ID
en: Following is a copy of your recommendation for submission number [:sid:]. Note that you will receive this email even if an error occurred while saving the recommendation.
    
    [:fields:]
pt: A seguir, uma cópia de sua recomendação para a submissão [:sid:]. Observe que você receberá este email, mesmo que ocorra um erro ao salvá-lo.
    
    [:fields:]

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Review of submission [:sid:]
pt: Avaliação da submissão [:sid:]

note: T: DO NOT translate [:CODE:]; [:sid:] is the numeric submission ID
en: Following is a copy of your review for submission number [:sid:]. Note that you will receive this email even if an error occurred while saving the review.
    
    [:fields:]
pt: A seguir, uma cópia de sua avaliação para a submissão [:sid:]. Observe que você receberá este email, mesmo que ocorra um erro ao salvá-lo.
    
    [:fields:]

en: Review Unassigned
pt: Avaliação removida

note: T: DO NOT translate [:CODE:]; [:name:] is the reviewer name, [:reviewerid:] is the committee member numeric ID
en: Reviewer [:name:] (CID [:reviewerid:]) has unassigned themselves from submission:
    
    [:submission:]
pt: Revisor(a) [:name:] (CID [:reviewerid:]) cancelou a atribuição da submissão
    
    [:submission:]

en: Links open in a new window
pt: Links serão abertos em uma nova janela

en: Mobile Program
pt: Versão Mobile do Programa

en: Authors
pt: Autores

en: Discussant
pt: Debatedor

en: Sessions
pt: Sessões

en: Talks
pt: Apresentações

note: T: Speakers = Presenters - used for mobile app tab, keep short
en: Speakers
pt: Apresentadores

en: Search
pt: Pesquisa

en: Location
pt: Lugar

en: About
pt: Sobre

en: Unable to verify file upload.
pt: Não foi possível verificar o envio do arquivo.

en: The file failed to load
pt: O arquivo não pôde ser carregado

en: Submission ID %s has been uploaded.
pt: O arquivo da submissão de ID %s foi enviado.

en: Unable to retrieve upload file types
pt: Não foi possível recuperar os tipos de arquivos que podem ser enviados

en: Session timed out
pt: A sessão expirou

en: CAPTCHA verification failed
pt: Falha na verificação do CAPTCHA

en: Unable to open file to check format
pt: Não foi possível abrir o arquivo para verificar o formato

en: File uploaded does not match format selected
pt: Arquivo enviado não corresponde ao formato selecionado

en: Manage Reviews
pt: Gerenciar Avaliações

en: Assign Reviews
pt: Designar Avaliações

en: Unassign Reviews
pt: Anular Avaliações

en: Committee Members with matching topics not found
pt: Membros do comitê com tópicos correspondentes não encontrados

en: Please select at least one submission and one reviewer
pt: Por favor, volte e selecione pelo menos uma submissão e um avaliador

en: You may not make assignments to reviewer ID %d.
pt: Voce não pode fazer designações para o avaliador com ID %d.

en: Submission ID %1$d is in conflict with reviewer ID %2$d.
pt: A submissão de ID %1$d está em conflito com o avaliador de ID %2$d.

en: You may not make assignments to submission ID %d.
pt: Você não pode fazer designações para a submissão de ID %d.

en: Submission %1$d was already assigned reviewer %2$d.
pt: A submissão %1$d já foi designada ao avaliador %2$d.

en: Error assigning submission %1$d to reviewer %2$d.
pt: Erro ao designar a submissão %1$d ao avaliador %2$d.

en: Submission %1$d assigned to reviewer %2$d.
pt: Submissão %1$d designada ao avaliador %2$d.

note: T: %1$s = reviewer name; $2$d = reviewer ID
en: Notification sent to %1$s (%2$d)
pt: Notificação enviada para  %1$s (%2$d)

note: T: %1$s = email address (do not change href); %2$s = reviewer name; %3$d = reviewer ID
en: Unable to email notification to <a href="mailto:%1$s">%2$s</a> (%3$d)
pt: Não foi possível enviar notificação por email para <a href="mailto:%1$s">%2$s</a> (%3$d)

en: No submissions are available
pt: Nenhuma submissão disponível

en: No reviewers have signed up yet
pt: Nenhum avaliador cadastrado ainda

en: Select Submission(s):
pt: Selecionar Submissão(ões):

en: Legend
pt: Legenda

en: sort
pt: ordenar

en: Reviewers
pt: Avaliadores

en: Select Reviewer(s):
pt: Selecionar Avaliador(es):

en: Reviews
pt: Avaliações

en: Option(s):
pt: Opção(ões):

en: Notify Reviewer(s)
pt: Notificar Avaliador(es)

en: check box to notify reviewer(s) that new assignments have been made
pt: marque a caixa para notificar o(s) avaliador(es) de que foram feitas novas designações

note: T: DO NOT translate [:CODE:]
en: New assignments have been made for you to review:
    
    [:assignments:]
    
    Should you be unable to complete a review or have any questions, do not reply to this message and instead contact [:advocate_name:] at [:advocate_email:].
    
    Thank you.
pt: Novas tarefas foram feitas para você avaliar:
    
    [:assignments:]
    
    Se você não puder concluir uma avaliação ou tiver dúvidas, não responda a esta mensagem e entre em contato com [:advocate_name:] ([:advocate_email:]).
    
    Obrigado.

en: Reviews Completed
pt: Avaliações concluídas

note: T: DO NOT translate [:CODE:]
en: All assigned reviews for the submission below have been completed:
    
    [:sid:]. [:submission:]
pt: Revisões das seguintes submissões foram concluídas:
    
    [:sid:]. [:submission:]

en: sorted ascending
pt: ordenado em ordem crescente

en: One or more reviews could not be deleted
pt: Uma ou mais avaliações não puderam ser deletadas

en: Delete successful
pt: Deleção sucedida

en: No reviews found
pt: Nenhuma avaliação encontrada

en: Check boxes and click Delete button below to unassign reviews
pt: Marque as caixas e clique no botão Deletar abaixo para cancelar atribuição de avaliações

en: Delete Review Assignments
pt: Deletar atribuições de revisão

en: Delete review data and unassign review(s)?
pt: Deletar dados de revisão e cancelar a atribuição de revisões?

en: Bid saved
pt: Lance salvo

en: Unable to save bid
pt: Não foi possível salvar o lance

en: Bidding
pt: Lances

en: There were %1$d filter matches.
pt: Havia %1$d itens que correspondiam.

en: Bids saved
pt: Lances salvos

en: All
pt: Todas

en: Filter
pt: Filtrar

en: click to close
pt: clique para fechar

en: Bid
pt: Dar Lance

en: open abstract
pt: ver resumo

en: Save Bids
pt: Salvar Lances

en: Bids
pt: Lances

note: T: Bid options
en: In Conflict
pt: Em Conflito

en: Low / No Expertise
pt: Baixo / Nenhuma Especialidade

en: Medium / Topic Knowledge
pt: Médio / Conhecimento do Tópico

en: High / Very Interested
pt: Alto / Muito Interessado

en: Create Account
pt: Criar Conta

en: Email me a copy of this review
pt: Envie-me uma cópia desta avaliação por e-mail

en: Useful for your own record or in case there is some kind of error during updating.
pt: Útil para seu próprio registro ou caso ocorra algum tipo de erro durante a atualização.

en: Note that if your session times out, you may not receive an email; you should log back in right away with this same browser to recover the review.
pt: Observe que se sua sessão expirar, você não poderá receber um email; Você deve fazer o login imediatamente com esse mesmo navegador para recuperar a avaliação.

en: I have completed the review
pt: Eu concluí a avaliação

en: Check this box when you have finished the review for this submission.  This is used only to track how many outstanding reviews there are.  You will still be able to edit this review after checking this box, until the review deadline date.
pt: Marque esta caixa quando você tiver terminado a avaliação para esta submissão. Isto é usado apenas para acompanhar quantas avaliações incompletas existem. Você ainda poderá editar esta avaliação após marcar esta caixa, até o fim do prazo da avaliação.

note: T: Email subject line indicating a new posting has been made
en: New Post
pt: Novo Comentário

note: T: DO NOT translate [:CODE:]
en: A new post has been made to the discussion of submission:
    
    [:sid:]. [:title:]
    
    - - - - - - -
    
    [:comment:]
    
    - - - - - - -
    
    [:url:]
pt: Um novo comentário foi feito para a discussão da submissão:
    
    [:sid:]. [:title:]
    
    - - - - - - -
    
    [:comment:]
    
    - - - - - - -
    
    [:url:]

en: Discussion
pt: Discussão

en: Notification
pt: Notificação

en: Receive email notification whenever a post is made to your assigned submissions
pt: Receber notificação por e-mail sempre que for feito um comentário em uma submissão para a qual você está designado

en: Role
pt: Função

note: T: %1$s = UTC offset (e.g., -0400); %2$s = time
en: Last Post
pt: Último Comentário

note: T: %1$s = UTC offset (e.g., -0400); %2$s = time
en: All times are UTC %1$s. This web page was last loaded: %2$s
pt: Todos os horários são UTC %1$s. Esta página da web foi carregada pela última vez às %2$s

en: Posts
pt: Comentários

en: Advocate
pt: Defensor

en: Review must be completed prior to accessing discussion
pt: A avaliação precisa ser concluída antes de acessar discussão

en: incomplete review
pt: avaliação incompleta

en: Unable to process request
pt: Não foi possível processar a solicitação

en: Post Comment
pt: Publicar Comentário

en: All Threads
pt: Todas as Linhas

en: Comment needs to include some text
pt: O comentário precisa incluir algum texto

en: Preview Post
pt: Pré-Visualizar Comentário

en: Add Comment
pt: Adicionar Comentário

en: Preview Comment
pt: Pré-visualizar Comentário

note: T: %d = review/program committee member ID
en: Member ID %d
pt: ID de Membro %d

en: No comments have been posted yet.
pt: Nenhum comentário foi publicado ainda.

en: Please complete your review first
pt: Por favor, complete sua avaliação primeiro

en: Reports
pt: Relatórios

note: T: Do not translate "Copyright Submission" or "eCopyright"
en: Click the <em>Copyright Submission</em> button below to visit the IEEE website and fill out the eCopyright form.
pt: Clique no botão <em>Copyright Submission</em> abaixo para visitar o site do IEEE e preencher o formulário de eCopyright.

en: Unable to retrieve upload file type
pt: Não foi possível recuperar o tipo de arquivo que pode ser enviado

en: Upload Type
pt: Tipo de Arquivo

en: Invalid file type selected
pt: Tipo de arquivo selecionado inválido

en: Invalid file type
pt: Tipo de arquivo inválido

en: Reviewers are not permitted access to this file type
pt: Avaliadores não têm permissão para acessar este tipo de arquivo

en: File(s)
pt: Arquivo(s)

en: Unable to retrieve file type
pt: Não foi possível recuperar o tipo de arquivo

en: File type access is not available
pt: Acesso a esse tipo de arquivo não está disponível

en: ORCID Reporting
pt: Reportando à ORCID

en: Recommendations
pt: Recomendações

en: No assignments found
pt: Nenhuma atribuições encontrada

en: <p>Receive credit for your recommendations by reporting them to the <a href="%1$s" target="_blank">ORCID</a> service.  Click the button below once to report the recommendations.</p>
    <p>Leave this page open until all recommendations have been reported. Check <a href="%2$s">log</a> below for any errors.</p>
pt: <p>Receba crédito por suas recomendações relatando-as ao serviço <a href="%1$s" target="_blank">ORCID</a>. Clique no botão abaixo uma vez para relatar as recomendações.</p>
    <p>Deixe esta página aberta até que todas as recomendações tenham sido relatadas. Cheque o <a href="%2$s">log</a> abaixo para obter erros.</p>

en: Report
pt: Reportar

en: Reported
pt: Relatado

en: Not eligible
pt: Não elegível

en: If there is no activity for more than 5 minutes, <a href="%1$s">click here to reload page</a> then click the <i>Report</i> button.<br />
    In case errors are displayed, copy the contents of the log text box into an email to the Chair.
pt: Se não houver atividade por mais de 5 minutos, <a href="%1$s">clique aqui para recarregar a página</a> e depois clique no botão <i>Reportar</i>.
    Caso erros sejam exibidos, copie o conteúdo da caixa de texto de log em um email para o administrador.

en: Re-Authorize your ORCID iD
pt: Re-autorize seu iD ORCID

en: Report to ORCID
pt: Relatar ao Orcid

en: ORCID authentication failed
pt: Autenticação ORCID falhou

en: Try again
pt: Tente de novo

en: In order to report to ORCID, we must first authenticate your ORCID iD and receive permission to make updates. Please click the link below to get started with this process, noting that your information will be submitted to ORCID.
pt: Para se reportar ao ORCID, devemos primeiro autenticar seu iD ORCID e receber permissão para fazer atualizações. Clique no link abaixo para começar com esse processo, observando que suas informações serão enviadas ao ORCID.

en: Create or Connect your ORCID iD
pt: Crie ou conecte seu iD ORCID

en: Transaction Failed
pt: Transação Falhou

en: ORCID authorization expired, click below to Re-Authorize
pt: Autorização ORCID expirou, clique abaixo para re-autorizar

en: <p>Receive credit for your reviews by reporting them to the <a href="%1$s" target="_blank">ORCID</a> service.  Click the button below once to report the reviews.</p>
    <p>Leave this page open until all reviews have been reported. Check <a href="%2$s">log</a> below for any errors.</p>
pt: <p>Receba crédito por suas avaliações relatando-as ao serviço <a href="%1$s" target="_blank">ORCID</a>. Clique no botão abaixo uma vez para relatar as avaliações.</p>
    <p>Deixe esta página aberta até que todas as avaliações tenham sido relatadas. Cheque o <a href="%2$s">log</a> abaixo para obter erros.</p>

en: Billing Address
pt: Endereço de Cobrança

en: Card Number
pt: Número do Cartão

en: Card Code (CVV)
pt: Código de Segurança

en: 3 digit code on back of credit card, or 4 digit on front for AmEx
pt: 3-digit código impresso no verso do cartão, ou 4-digit código impresso na frente para American Express

en: Card Expiration
pt: Validade do Cartão

en: Make Payment
pt: Efetuar Pagamento

en: Credit Card
pt: Cartão de Crédito

note: T: Check = bank check (used for payment)
en: Check
pt: Cheque

note: T: Bank Transfer = wire transfer (used for payment)
en: Bank Transfer
pt: Transferência Bancária

en: Proceedings
pt: Anais

note: T: DO NOT translate [AcceptanceTitle]; it will be substituted for the type of proceedings (e.g., Papers, Posters)
en: [AcceptanceTitle] Proceedings
pt: Procedimentos de [AcceptanceTitle]

note: T: Proceedings type
en: Papers
pt: Artigos

note: T: Proceedings type
en: Posters
pt: Pôsteres

en: Unable to retrieve submissions
pt: Não foi possível recuperar as submissões

en: Nothing found
pt: Nada encontrado

en: Proceedings are not available
pt: Os anais não estão disponíveis

en: reset
pt: reinicializar

en: Submission Summary
pt: Resumo da Submissão

en: Invalid proceedings selection
pt: Seleção inválida dos anais

en: Submission is not available
pt: A submissão não está disponível

en: View File
pt: Visualizar Arquivo

en: File is not available
pt: O arquivo não está disponível

en: Program
pt: Programa

note: T: Checking a box next to a session in the mobile program will highlight it
en: Check to highlight session
pt: Marque para destacar a sessão

en: My Assignments
pt: Minhas Atribuições

en: Program Preview
pt: Pré-Visualização do Programa

en: Enter keycode below, then click the <em>Preview</em> button to preview the program. Access to some program features may be limited.
pt: Digite o código abaixo e clique no botão <em>Pré-Visualizar</em> para pré-visualizar o programa. O acesso a algumas funções do programa pode ser limitado.

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: No program sessions were selected.
pt: Nenhuma sessão de programa foi selecionada.

en: The program is not ready yet
pt: O programa ainda não está pronto

note: T: %s = conference short name
en: My %s Program
pt: Meu Programa %s

en: Session Chair
pt: Presidente da sessão

en: Unable to retrieve session presentation authors
pt: Não foi possível recuperar os autores da apresentação da sessão

en: Unable to retrieve session presentations
pt: Não foi possível recuperar as apresentações da sessão

en: Session Info
pt: Informações da Sessão

en: Session is not available
pt: A sessão não está disponível

en: Time Zone
pt: Fuso horário

en: Set
pt: Configurar

en: If you would like to create (or update) a personalized program, check the boxes next to the sessions you would like to attend, then click the <em>Create My Program</em> button at the bottom of the page. You may then view, print or export a calendar file with your personalized program.
pt: Se você deseja criar (ou atualizar) um programa personalizado, marque as caixas ao lado das sessões que você gostaria de participar e clique no botão <em>Crie meu programa</em> na parte inferior da página. Você pode visualizar, imprimir ou exportar um arquivo de calendário com seu programa personalizado.

note: T: Create My Program is a button used to create a personalized conference program
en: Create My Program
pt: Criar Meu Programa

en: At-a-Glance Program
pt: Programa num Relance

en: Full Program
pt: Programa Completo

en: Have a keycode?
pt: Tem um código?

en: Selections saved
pt: Seleções salvas

en: Use buttons below to view, print or export a calendar file with your personalized program.
pt: Use os botões abaixo para visualizar, imprimir ou exportar um arquivo de calendário com seu programa personalizado.

en: View
pt: Visualizar

en: Print
pt: Imprimir

en: Add to calendar
pt: Adicionar ao calendário

en: This submission may not be viewed
pt: Esta submissão não pode ser visualizada

en: This feature is currently disabled
pt: Esta função está desabilitada no momento

en: Submitter
pt: Submissor

en: Email everyone in the above session
pt: E-mail todos na sessão acima

en: Your rebuttal has been recorded
pt: Sua refutação foi gravada

en: The author has made the following rebuttal to the reviews:
pt: O autor fez a seguinte refutação às avaliações:

en: We could not record your rebuttal
pt: Não podíamos gravar sua refutação

en: Your rebuttal appears to be blank
pt: Sua refutação parece estar vazia

en: Author Rebuttal
pt: Refutação do Autor

en: Reviewer %d Follow-up
pt: Comentário adicional do revisor %d

en: The rebuttal may only be submitted once
pt: A refutação só pode ser enviada uma vez

en: Submit Rebuttal
pt: Submeter Refutação

en: No author rebuttal
pt: Nenhuma refutação do autor

en: Rebuttals
pt: Refutações

en: You are not assigned to this submission
pt: Você não está designado para esta submissão

en: You may only submit a follow-up comment once.
pt: Você só pode submeter um comentário de parecer uma vez.

en: Your follow-up input is blank.
pt: Sua entrada de parecer está vazia.

en: Your follow-up has been recorded.
pt: Sua parecer foi gravado.

en: A reviewer has made this follow-up comment to the author's rebuttal:
pt: Um avaliador fez este comentário em resposta à refutação do autor:

en: An error occurred.
pt: Ocorreu um erro.

en: Rebuttal not found
pt: Refutação não encontrada

en: Your Follow-up:
pt: Seu Comentário Adicional:

en: Submit Follow-up
pt: Submeter Comentários Adicionais

en: Rebuttal Update
pt: Atualização da Refutação

en: No rebuttal made
pt: Nenhuma refutação feita

en: No reviewers have provided follow up comments
pt: Nenhum avaliador forneceu comentários adicionais

en: Reviewer Follow-up:
pt: Comentário adicional do revisor:

en: Responses
pt: Respostas

en: Rebuttal
pt: Refutação

en: View and respond to rebuttal
pt: Ver e responder a refutação

en: Unable to retrieve review files
pt: Não foi possível recuperar os arquivos de avaliação

en: Review Files
pt: Arquivos de Avaliação

en: Review File
pt: Arquivo de Avaliação

en: Upload Review Files
pt: Enviar Arquivos de Avaliação

en: You do not have any submissions assigned
pt: Você não está designado para nenhuma submissão

en: Submissions assigned for review:
pt: Submissões designadas para avaliação:

en: Upload
pt: Enviar

en: Upload Review File
pt: Enviar Arquivo de Avaliação

en: close
pt: fechar

en: Unable to store file
pt: Não foi possível armazenar o arquivo

en: Unable to update format.
pt: Não foi possível atualizar o formato.

en: Shepherd Comments
pt: Comentários do Pastor

note: T: DO NOT translate [:CODE:]
en: A new post has been made to the discussion of submission:
    
    [:sid:]. [:title:]
    
    - - - - - - -
    
    [:commentorfile:]
    
    - - - - - - -
    
    [:url:]
pt: Um novo comentário foi feito para a discussão da submissão:
    
    [:sid:]. [:title:]
    
    - - - - - - -
    
    [:commentorfile:]
    
    - - - - - - -
    
    [:url:]

en: Shepherding
pt: Pastoreando

en: Shepherd
pt: Pastor

en: Unable to update format. Try again or contact us.
pt: Não foi possível atualizar o formato. Tente de novo ou entre em contato conosco.

en: The file failed to load properly
pt: O arquivo não pôde ser carregado

en: Total upload limit for this form is %s.
pt: O limite total de upload para este formulário é de %s.

en: Awaiting Payment
pt: Aguardando pagamento

en: Initiate Submission
pt: Iniciar Submissão

en: <p>Please fill out this form completely. Once you submit the form, payment information will be displayed. Upon payment receipt, a submission ID will be provided at which point you can edit and complete the submission.</p>
pt: <p>Por favor, preencha este formulário completamente. Depois de enviar o formulário, as informações de pagamento serão exibidas. Após o recibo de pagamento, será fornecido um ID de submissão, momento em que você pode editar e concluir a submissão.</p>

en: Thank you for your payment
pt: Obrigado por seu pagamento

en: Your submission payment has been successfully processed.
    
    Your submission ID is: [:submissionID:]
    
    You should now visit our website and complete the submission.
pt: Seu pagamento foi processado com sucesso.
    
    Seu ID da submissão é: [:submissionID:]
    
    Agora você deve visitar nosso site e concluir a submissão.

en: Submission already processed
pt: Submissão já processada

en: Your payment was successful, however we were unable to issue a submission ID
pt: Seu pagamento foi bem sucedida, no entanto, não foram capazes de emitir um ID de submissão

en: Redirecting... Click <a href="%s">here</a> if page does not update automatically in 10 seconds.
pt: Redirecionando... Clique <a href="%s">aqui</a> se a página não atualiza automaticamente em 10 segundos.

en: Your payment could not be verified. Please contact us for further assistance.
pt: Seu pagamento não pôde ser verificado. Entre em contato conosco para obter mais assistência.

en: The transaction failed for the following reason(s):
pt: A transação falhou pelo seguinte motivo/s:

en: Submission Fee
pt: Preço de Submissão

en: Payment Type
pt: Tipo de Pagamento

en: Submission Information
pt: Informação da Submissão

en: Payment Information
pt: Dados de Pagamento

en: Toggle the dropdown list
pt: Alternar a lista suspensa

en: When autocomplete results are available use up and down arrows to review and enter to select.
pt: Quando os resultados do preenchimento automático estiverem disponíveis, use as teclas de seta para cima e para baixo para revisar e a tecla Enter para selecionar.

en: Touch device users, explore by touch or with swipe gestures.
pt: Se você estiver usando um dispositivo móvel, use o toque ou gestos de deslizamento.

en: sortable column
pt: coluna ordenável

en: unsorted
pt: não ordenado

en: ascending
pt: ascendente

en: descending
pt: descendente

en: Click to sort by %1$s in %2$s order.
pt: Clique para ordenar por %1$s em ordem %2$s.

en: Clear the select contents
pt: Limpe o conteúdo selecionado

en: Drag files here or choose from folder
pt: Arraste os arquivos aqui ou escolha da pasta

en: Drag file here or choose from folder
pt: Arraste o arquivo aqui ou escolha da pasta

en: <span class="%1$s">Drag files here or</span> <span class="%2$s">choose from folder</span>
pt: <span class="%1$s">Arraste os arquivos aqui ou</span> <span class="%2$s">escolha da pasta</span>

en: <span class="%1$s">Drag file here or</span> <span class="%2$s">choose from folder</span>
pt: <span class="%1$s">Arraste o arquivo aqui ou</span> <span class="%2$s">escolha da pasta</span>

en: No files selected
pt: Nenhum arquivos selecionados

en: No file selected
pt: Nenhum arquivo selecionado

en: You have selected the file:
pt: Você selecionou o arquivo:

en: You have selected %1$d files
pt: Você selecionou %1$d arquivos

en: Selected file <span class=\"%s\">Change file</span>
pt: Arquivo selecionado. <span class=\"%s\">Altere o arquivo</span>

en: %1$d files selected <span class="%2$s">Change files</span>
pt: %1$d arquivos selecionados <span class="%2$s">Alterar arquivos</span>

en: This is not a valid file type.
pt: Tipo de arquivo inválido.

en: %1$d character(s) currently
pt: %1$d caracteres atualmente

en: %1$s character(s) allowed
pt: %1$s caracteres permitidos

en: Language
pt: Idioma

en: Verification completed
pt: Verificação concluída

en: Recommendation
pt: Recomendação

en: Committee Comments
pt: Comentários do Comitê

en: Email me the filled out form fields
pt: Envie-me os campos de formulário preenchidos

en: For your records.
pt: Para seus arquivos.

en: Submit Recommendation
pt: Submeter Recomendação

en: Email Reviewers
pt: Enviar E-mail para os Avaliadores

en: This form submission failed our security check, possibly due to you have signed in again, or a third-party having redirected you here.
pt: O envio deste formulário falhou em nossa verificação de segurança, possivelmente porque você fez login novamente ou porque um terceiro o redirecionou para cá.

en: If you were attempting to submit a form, print this information out or copy/paste it to a new document so it can be re-entered; then <a href="%s" target="_blank">try again</a>.
pt: Se você estava tentando enviar um formulário, imprima essas informações ou copie e coloque-as em um novo documento para que possam ser reentrada; em seguida, <a href="%s" target="_blank">tente novamente</a>.

en: We were unable to email the form contents
pt: Não foi possível enviar por e-mail o conteúdo do formulário

en: Recommendation has been submitted
pt: A recomendação foi enviada

en: Return to Recommendation
pt: Voltar à Recomendação

en: You do not have any assignments
pt: Você não está designado para nenhuma submissão

en: Click %s for recommendation form
pt: Clique %s para formulário

note: T: Type = Submission Type (e.g., paper, poster)
en: Type
pt: Tipo

en: review form for submission ID %d
pt: formulário de avaliação para a submissão %d

en: Download
pt: Baixar

en: Settings prohibit viewing additional submission information
pt: As configurações proíbem ver informações adicionais da submissão

en: There are no submissions available for you to view.
pt: Não há submissões disponíveis para visualização.

en: You appear to have a conflict with this submission
pt: Parece que você tem um conflito com esta submissão

en: Reject: Content inappropriate to the conference or has little merit
pt: Rejeitar: conteúdo inapropriado ao evento ou tem pouco mérito

en: Probable Reject: Basic flaws in content or presentation or very poorly written
pt: Provável Rejeição: Falhas básicas no conteúdo ou apresentação, ou escrita muito ruim

en: Marginal Tend to Reject: Not as badly flawed; major effort necessary to make acceptable but content well-covered in literature already
pt: Tendência marginal à rejeição: não tão ruim; necessário maiores esforços para torná-lo aceitável; o conteúdo já foi bem explorado pela literatura

en: Marginal Tend to Accept: Content has merit, but accuracy, clarity, completeness, and/or writing should and could be improved in time
pt: Tendência marginal à aceitação: Conteúdo tem mérito, mas precisão, clareza, completude e/ou escrita devem ser melhorados a tempo

en: Clear Accept: Content, presentation, and writing meet professional norms; improvements may be advisable but acceptable as is
pt: Aceitação Clara: Conteúdo, apresentação, e escrita atendem às normas profissionais; melhorias podem ser sugeridas, mas já está aceitável

en: Must Accept: Candidate for outstanding submission. Suggested improvements still appropriate
pt: Deve aceitar: Candidato à melhor submissão. Melhorias sugeridas ainda devem ser consideradas

note: T: review form field
en: Submission Categorization
pt: Categorização da Submissão

note: T: review form field short name for: Submission Categorization
en: Category
pt: Categoria

en: Highly theoretical
pt: Altamente teórico

en: Tends towards theoretical
pt: Tende ao teórico

en: Balanced theory and practice
pt: Equilíbrio entre teoria e prática

en: Tends toward practical
pt: Tende ao prático

en: Highly practical
pt: Altamente prático

note: T: review form field
en: Overall Value Added to the Field
pt: Valor Total Agregado à Área de Estudo

note: T: review form field short name for: Overall Value Added to the Field
en: Value
pt: Valor

en: Check as many as appropriate
pt: Marque quantos forem adequados

en: New information
pt: Novas informações

en: Valuable confirmation of present knowledge
pt: Confirmação valiosa de conhecimento presente

en: Clarity to present understanding
pt: Clareza para apresentar compreensão

en: New perspective, issue, or problem definition
pt: Nova perspectiva, questão ou definição de problema

en: Not much
pt: Não muito

en: Other
pt: Outro

note: T: review form field
en: Reviewer Familiarity with Subject Matter
pt: Familiaridade do Avaliador com o Assunto

note: T: review form field short name for: Reviewer Familiarity with Subject Matter
en: Familiarity
pt: Familiaridade

en: Relates to the confidence you have in your review
pt: Relativo à confiança que você tem em sua avaliação

en: Low
pt: Baixa

en: Moderate
pt: Moderada

en: High
pt: Alto

note: T: review form field
en: Is this submission a candidate for the best submission award
pt: Esta submissão é candidata ao prêmio de melhor submissão

note: T: review form field short name for: Is this submission a candidate for the best submission award
en: Best Submission
pt: Melhor Submissão

en: Unsure
pt: Incerto

note: T: review form field
en: Is the submission length appropriate
pt: A extensão da submissão é apropriada

note: T: review form field short name for: Is the submission length appropriate
en: Length
pt: Extensão

note: T: review form field
en: If from reading the submission you know who the author is, how different is this from earlier submissions on the same topic by the same author? That is, is it the same as or a slight modification of other submissions, with little or no new information
pt: Se lendo a submissão, você sabe quem é o autor, qual a diferença entre esta e outras submissões sobre o mesmo tópico do mesmo autor? Isto é, é a mesma ou uma pequena modificação de outras submissões, com pouca ou nenhuma informação nova

note: T: review form field short name for whether submission differs from prior work (if known)
en: Prior Work Difference
pt: Dif. Trabalho Anterior

en: We use these suggestions in assigning submissions to sessions for the conference, but not in determining whether the submission is accepted)
pt: Nós usamos estas sugestões ao designar submissões a sessões para a conferência, mas não ao determinar se a submissão é aceita)

en: Totally or largely different from other submissions
pt: Totalmente ou bastante diferente de outras submissões

en: Moderately different from other submissions
pt: Moderadamente diferente de outras submissões

en: Totally or largely identical to other submissions
pt: Totalmente ou bastante idêntico a outras submissões

en: Don't know
pt: Não sei

en: Which of the following session(s) would be the most appropriate for this submission
pt: Qual das seguintes sessões seria a mais apropriada para esta submissão

en: Session(s)
pt: Sessão(ões)

en: Comments for the Authors
pt: Comentários para os Autores

en: Author Comments
pt: Comentários do Autor

en: Constructive comments to the author(s) would be appreciated.
pt: Comentários construtivos para o(s) autor(es) seriam apreciados.

en: Comments for the Program Committee (authors will not see these comments)
pt: Comentários para o Comitê do Programa (autores não verão estes comentários)

en: PC Comments
pt: Comentários ao CP

en: Reasons must be included for all submissions, because they help us determine what to do when reviewers disagree with each other.
pt: Os motivos devem ser incluídos para todas as submissões, pois eles nos ajudam a determinar o que fazer quando revisores discordam um do outro.

en: Review
pt: Avaliação

en: Save Review
pt: Salvar Avaliação

en: Sample Review Form - Fill in and save review by clicking the submission title on Assignments page
pt: Formulário de Avaliação de Amostra - Preencha e submeta a avaliação clicando no título da submissão na página de atribuições

en: Unable to add sessions
pt: Não foi possível adicionar as sessões

en: Review has been saved
pt: A avaliação foi submetida

en: As not all required fields have been filled in, the review is not yet completed.
pt: No entanto, como nem todos os campos obrigatórios foram respondidos, a avaliação não foi marcada como concluída.

en: Return to Review
pt: Voltar à Avaliação

en: Sample Review
pt: Avaliação de Amostra

en: Click %s for review form
pt: Clique %s para formulário

en: Review Status
pt: Status de avaliação

en: complete
pt: completo

en: incomplete
pt: incompleto

en: sample review form
pt: formulário de revisão em branco

en: Summary
pt: Resumo
